Izgalmas események várhatók a Naprendszerben 2016-ban
A jövő év is izgalmasnak ígérkezik a Naprendszerben: 2016-ban a Merkúr bolygó átvonul a Nap előtt, valamint napfogyatkozások és napkitörések is megfigyelhetők lesznek
A legismertebb meteorrajok a Perseidák (a Perszeusz csillagkép után, szülőégitestjük a Swift-Tuttle üstökös, maximumuk augusztusra esik, miattuk augusztus a hullócsillagok időszaka) és a Leonidák (a „meteorrajok királya”, mivel fényes meteorok igen intenzív hullását produkálja, de csak 33 évenként van nagy maximuma -legutoljára 1999-ben volt- szülőégitestje a Tempel-Tuttle üstökös, nevét az Oroszlán csillagkép után kapta).
Kiss László csillagász elmondta: a január 3-áról 4-re virradó éjjel a Quadrantidák meteorrajt érdemes megtekinteni.
Indonéziában március 9-én teljes napfogyatkozás, szeptember 1-jén Madagaszkáron gyűrűs napfogyatkozás lesz látható.
Május 9-én egy Magyarországról is észlelhető esemény zajlik majd, amikor a Merkúr bolygó átvonul a Nap előtt, így a Nap, a Merkúr és a Föld egy vonalba kerül – közölte a csillagász, hozzátéve: erre a napra bemutató programokat is terveznek.
A jövő évben is lesznek napkitörések, bár csökkenő gyakorisággal, emellett üstökösök jönnek-mennek majd – tette hozzá Kiss László.
A meteorrajok űrben keringő törmelékáramlatok, amelyeket üstökösök vagy kisbolygók szórnak szét pályájuk mentén. A Föld Nap körüli keringése során minden év januárjában találkozik a Quadrantida meteorrajjal. Ennek szemcséi a légköri atomoknak és molekuláknak ütköznek, a súrlódás miatt saját anyaguk is 1000 Celsius-fok fölé hevül, így sugározni és darabolódni kezd, és az égen gyorsan áthaladó szemcse útja mentén fénycsíkot húz. A jelenség csak néhány tizedmásodpercig látható, közben a test anyaga elfogy, és a meteor hullócsillag kialszik.