Az Együtt egészségpolitikai elképzeléseiről, az elodázhatatlan kormányzati beavatkozás kívánatos irányairól tartott sajtótájékoztatót Nyíregyházán a Jósa András Kórház bejáratánál Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke és Lövei Csaba, a párt nyíregyházi önkormányzati képviselője.

Az Együttnek van koncepciója az egészségügyről, melynek kidolgozásában dr. Komáromi Zoltánnak, az ország egyik legismertebb háziorvosának, a párt elnökségi tagjának szakértelme is benne van – tudatta elöljáróban Szigetvári Viktor. Hogy az Együtt egészségügyi programjának elemei a magas kommunikációs küszöb ellenére mégis eljussanak a nyilvánossághoz, ma kilenc helyszínen – például Győrben, Pécsen, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon is – hasonló rendezvényt tartottak, a téma fontosságát az egészségügyből naponta érkező vészjelzések indokolják.
A helyszínre utalva, a jelentős fejlesztés nyomán megújult kórházi körülményeket elismerve Lövei Csaba rámutatott, az egészségügyben dolgozók helyzetéért és az ellátórendszer korszerűsítéséért emelnek szót.
Mindenek előtt a folyton újratermelődő kórházi adósságok konszolidációjára hívta fel a figyelmet Szigetvári: fél év után ismét 60-70 milliárdos tartozással küzdenek a fekvőbeteg intézmények, és a rendszerben kódolva van ennek idei újratermelése. Az Együtt elnöke a költségvetés 120 milliárdos módosítását ajánlja a kormányzat figyelmébe. Az ágazat problémájának kezelése, az Együtt szerint, a költségvetés 300 milliárdos emelését indokolná. Még a visegrádi országok között is sereghajtók vagyunk azzal, hogy a GDP 4,7 százalékát fordítjuk az egészségügyre, a többiek ugyanis 6-6,9 százalékot, az OECD-országok 9 százalékos átlagától messze elmaradva. A 300 milliárd átirányítása még mindig csak 1 százaléknyi emelést jelentene. De ez alapot adhatna a párt azon követelésének, hogy a kormányzat kezdjen hozzá egy 10 éves bérmegállapodás létrehozásához: csak a szakszervezetekkel, kamarákkal, munkaadókkal megegyezésre jutva lehetne megakadályozni ugyanis a további romlást.
Ugyancsak követelésként fogalmazta meg Szigetvári Viktor a járóbeteg-ellátásban kialakult várólisták azonnali felszámolását. Mint hangsúlyozta, ne kampányszerű népegészségügyi programokat hirdessen a kormány, mert csak úgy lehet a súlyos népegészségügyi problémákat orvosolni, ha az önkormányzatokat és a háziorvosokat érdekeltté teszik a legsúlyosabb halálokot jelentő szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek szűrésének, korai diagnosztikájának megoldásában. Szót emelt a minősíthetetlen élelmezési színvonal ellen, és az irányítási problémák miatt a mentőszolgálatból is menekülő szakemberek érdekében – és ez mind pénzkérdés, mutatott rá az Együtt elnöke.
-Nem kancellárokra van szüksége az ellátórendszernek, ahogy a legújabban napvilágra került hírek szerint a Fidesz tervezi kezelni a problémákat! Az a módszer, ami az egyetemeken se működik, az államosított egészségügyben végképp nem fog, hisz az egyébként is az állam által kinevezett kórházigazgatók presztizsét ássa alá egy odaküldött Fidesz-kommiszár. Az így kialakuló vezetési konfliktus csak még súlyosabb válságot idéz elő – hangsúlyozta Nyíregyházán az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor.