Az elmúlt év viszonylag csendesen telt a katasztrófavédelemnél, az országot elkerülték a jelentős káresetek, a szervezet így erősebben tudott koncentrálni a megelőzésre – egyebek mellett ez hangzott el január huszadikán, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évértékelő, feladatszabó országos értekezletén. A polgári védelmi kategóriában Gyenge László tű. alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei polgári védelmi főfelügyelője vehetett át díjat.

A hagyományosan sajtónyilvános évértékelésen a Belügyminisztériumot dr. Kontrát Károly miniszterhelyettes képviselte, a rendezvényen megjelentek az Állami Számvevőszék, a rendvédelmi szervek, a Magyar Honvédség, illetve a társ- és együttműködő szervezetek, valamint a Magyar Rendvédelmi Kamara képviselői. Először dr. Tollár Tibor tű. vezérőrnagy, megbízott országos katasztrófavédelmi főigazgató adott széleskörű áttekintést a szervezet 2015-ös tevékenységéről. Elöljáróban kijelentette, az előző esztendő csendes év volt, két viharos napot kivéve az országban nem volt árvíz, jelentős mennyiségű belvíz, semmi olyan, ami a szokásos tűzoltói beavatkozásokon kívül jelentősebb erőfeszítést igényelt volna a katasztrófavédelemtől és tovább nehezítette volna az ország helyzetét, ami a megnövekedett a migrációs nyomás miatt amúgy sem volt könnyű. „A korábbi évekhez képest nyert szabadidőt nem töltöttük tétlenül: az éves célkitűzéseink megvalósítása érdekében növelni tudtuk az erőfeszítéseket, így a kiemelt feladatok teljesülésével elmondhatjuk, hogy 2015 a megelőzés éve volt.” – fogalmazott a tábornok. Tollár Tibor sorra vette az egyes szakterületeket, ismertette azok tavalyi eredményeit. A tűzvédelemmel kapcsolatban egyebek mellett elhangzott, a káresetek kilencvenkilenc százaléka egyes, vagy egyes kiemelt riasztási fokozatú esemény volt, ezeket a katasztrófavédelmi őrsök és az önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltóságok képesek kezelni – mindez bizonyítja ezen egységek létjogosultságát. A polgári védelem területéről szólva a főigazgató elmondta, a megelőzési folyamat részeként a szakterület 2015-ben több mint huszonegyezer ellenőrzést tartott a lakosság védelme, a káresetek megelőzése, a kockázatok csökkentése érdekében. A tudatos tervezés, a társszervekkel és társhatóságokkal való hatékony együttműködés eredményeként tovább erősödött és megszilárdult a hatósági eszközökkel történő megelőzés, az előrelátó, komplex gondolkodás. Az iparbiztonság eredményei közül Tollár Tibor egyebek mellett a Seveso III. Irányelv hazai bevezetését, a katasztrófavédelem önálló ellenőrzési jogkörének a légi veszélyesáru-szállításra való kiterjesztését emelte ki, illetve azt, hogy az állandó kontroll miatt a fuvarozók egyre inkább betartják a szabályokat.
A vezérőrnagy beszélt az új információbiztonsági hatáskörökről, a hálózatbiztonsági feladatokról, a vízügyi, vízvédelmi teendőkről, statisztikákkal érzékeltette, milyen hatalmas munkát végeztek el tavaly a katasztrófavédelem integrált hatósági munkájának szereplői. Értékelőjében a főigazgató az egységes segélyhívórendszerről szólva elmondta, ehhez kapcsolódóan tavaly a szervezet előkészítette, januárban pedig meg is valósítja a rendőrséggel közös tevékenységirányítási központba való költözést. Áttérve a gazdálkodás kérdéseire, Tollár Tibor kijelentette, a katasztrófavédelem a rendelkezésre álló források célirányos, hatékony felhasználásával biztosítani tudta a szervezet működését, kiemelt figyelmet fordított az önkormányzati, illetve az önkéntes szervezetek finanszírozására, az elengedhetetlen fejlesztésekre, minőségi cserékre. Ezen a ponton megjegyezte, 2016-ban új korszak nyílik, hiszen megkezdődik az új típusú gépjárműfecskendők sorozatgyártása. A BM OKF első embere a humán szakterület eredményei között a képzéseket, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katasztrófavédelmi Intézetében a következő tanévtől induló mesterképzést, a tűzoltói karrierhez szükséges érettségi megszerzése érdekében központilag indított kurzusokat, a területi pszichológiai, munkabiztonsági és egészségügyi központok munkáját említette, kiemelve, hogy tavaly a szervezetnél nem történt súlyos munkabaleset. Tollár Tibor értékelőjében kitért az ellenőrzési tevékenységre, a jogi munkára, a katasztrófavédelem nemzetközi életben vállalt szerepére, illetve számba vette a kommunikáció eredményeit. Összességében a tábornok úgy fogalmazott, „a katasztrófavédelem szervezete a rugalmas reagálással, a problémákhoz való pozitív, megoldáscentrikus hozzáállással érte el az eredményeit, és ezzel a hozzáállással, ezzel a munkával tudtuk biztosítani azt, hogy 2015 valóban a megelőzés éve volt”.
Fotó: Jóri András – BM OKF
A főigazgatói értékelést követően – szintén hagyományosan – átadták a legjobb teljesítményt nyújtóknak járó elismeréseket. Az országos katasztrófavédelmi főigazgató 2015-ben nyújtott kiemelkedő és magas színvonalú teljesítménye elismeréséül az év hivatásos tűzoltó-parancsnoksága címet adományozta az orosházi hivatásos tűzoltó-parancsnokságnak. Az év katasztrófavédelmi őrse címet a cigándi katasztrófavédelmi őrs kapta, az év önkéntes tűzoltó egyesülete a KÖTÉL Kaposvári Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület lett. Tollár Tibor az év tisztje címet adományozta tűzoltósági kategóriában Kovács Sándor Attila tű. századosnak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat kiemelt főelőadójának. Iparbiztonsági kategóriában az elismerést Farkas János tű. alezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei iparbiztonsági főfelügyelője, polgári védelmi kategóriában pedig Gyenge László tű. alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei polgári védelmi főfelügyelője vehette át. Ügyeletesi feladatokat ellátó kategóriában a címet Hatos Csaba tű. őrnagy, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletvezetője, funkcionális feladatokat ellátó kategóriában pedig Ribai László Zoltánné tű. alezredes, a Gazdasági Ellátó Központ Illetményszámfejtési Osztályának vezetője kapta. A BM OKF vezetője az év zászlósa címet tűzoltósági kategóriában Sudár Mihály tű. zászlósnak, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság dunaújvárosi hivatásos tűzoltó-parancsnoksága szerparancsnokának, iparbiztonsági kategóriában Almási Csaba Sándor tű. zászlósnak, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Katasztrófavédelmi Mobil Labor technikusának adományozta.
Az elismerések átadása után a katasztrófavédelem előző évi munkáját a Belügyminisztérium részéről Kontrát Károly parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes értékelte. Először is gratulált a 2015-ben végzet szolgálatért, egyben köszönetet mondott ezért mindenkinek, akinek hivatásosként, közalkalmazottként vagy önkéntesként feladata volt részt venni a katasztrófavédelem munkájában, tenni az állampolgárok biztonságáért. Utalva a főigazgató nyitó szavaira, az államtitkár úgy fogalmazott, „szeretjük a csendes éveket, de az ország egészére a migráció, a jelentős méretű népvándorlás miatt ez nem igaz, de a katasztrófavédelem egészére viszont helytálló. És abban is bízunk, hogy 2016 is csendes év lesz”. A miniszterhelyettes kijelentette, a szervezet eredményei önmagukért beszélnek, az országban járva azt tapasztalja, hogy az emberek bíznak a hivatásos katasztrófavédelemben, ez a közbizalom pedig erőt ad a munkához, a siker egyik záloga. Kontrát Károly hangsúlyozta, annak, hogy tavaly a katasztrófavédelem nyugodt feltételek között tudott dolgozni, fontos feltétele volt, hogy a kormány biztosította a működéshez szükséges anyagi feltételeket, így a szervezet adósságmentesen zárta a 2015-ös esztendőt. Az államtitkár az önkéntességről szólva kijelentette, elmondható, hogy Magyarországon már hagyománya van ennek, az állampolgárok egyre inkább tenni akarnak a közösségért, szolidaritást vállalnak egymásért, mindez a katasztrófavédelem sikeréhez és a nagyobb állampolgári biztonsághoz is hozzájárul. Kontrát Károly az elmúlt év nagy jelentőségű eseményének nevezte az új szolgálati törvény és a rendvédelmi életpályamodell megalkotását, egyben emlékeztetett arra, hogy a már ismert ütemezés szerint 2019-re átlagosan ötven százalékkal emelkedik a hivatásos állományúak illetménye, ezzel is elismerve munkájuk fontosságát. A belügyminiszter helyettese az idei eredményekhez még egyszer gratulált az állománynak és kijelentette, ezt a jó eredményt 2016-ban is hozni kell. Kontrát Károly konkrét feladatokat is meghatározott, köztük azt, hogy a katasztrófavédelem műveletirányítása illeszkedjen bele az egységes segélyhívórendszerbe, kezdődjön meg a készenléti járművek ütemezett korszerűsítése, induljon el a tűzoltógépjármű-gyártás, történjen meg a kéményseprőipari feladatokhoz szükséges szervezeti és technikai fejlesztés, illetve kerüljön nagy hangsúly az állomány egészségmegőrzésére, a szervezet teremtse meg ennek feltételeit.
Az évértékelő értekezlet végén Tollár Tibor főigazgató kijelentette, a szervezet természetesen a kapott feladatokat végrehajtja, mint ahogy végrehajtja a saját maga által megszabott teendőket is. Mint fogalmazott, bízik abban, hogy a feladatok határozott, fegyelmezett végrehajtása az idén is meghozza azt az eredményt, amelyet tavaly meghozott. 2016-tól van egy jelentős teher a szervezeten, tette hozzá a tábornok, hiszen most kezdődik az európai uniós támogatások felhasználása, a körülbelül ötvenmilliárd forintos forrás felhasználása soha vissza nem térő alkalom, ugyanakkor jelentős felelősség is, az utódok fogják számon kérni, hogy jól gazdálkodott-e a szervezet ezzel a pénzzel. „Ez azonban a meglévő feladatok mellett olyan teher, amit az ember szívesen vállal.” – zárta szavait a főigazgató.