Társadalmi elégedetlenség övezi az oktatásügyet
A miskolci Herman Ottó Gimnázium tantestületének nyílt levele olyan tényszerű megállapításokat tartalmaz a magyar oktatás és oktatásirányítás állapotaitól, amihez már több mint 15 ezren csatlakoztak. Ezzel nem vitatkozni kellene, hanem változtatni! –kezdte a szocialista párt csütörtöki sajtótájékoztatóját Nagy László, az MSZP városi frakciójának vezetője Nyíregyházán.

A csatlakozók széles táborát annál is inkább örömtelinek tartja a politikus, hisz már közhelyszámba megy az állítás, miszerint félnek az emberek nevüket adni bármilyen hatalommal szembeni kezdeményezéshez. Itt pedig nem csak pedagógusok, tantestületek, de civil szervezetek és szülők is kiállnak. A maga is pedagógusként dolgozó Nagy László reményét fejezte ki, hogy a meglehetősen „heterogén összetételű” oktatásirányítás nem azt tartja most a legfontosabb feladatának, hogy listázza azokat, akik változást szeretnének, akik bátorkodtak szót emelni az ellen az álságos politika ellen, ami semmivel se vitte előbbre a magyar közoktatás ügyét.
Jeszenszki András, az MSZP önkormányzati képviselője az érettségi előtt álló fiatalokra leselkedő újabb veszélyre hívta fel a figyelmet. A 2013-ban bevezetett új kerettanterv alapján középiskolai tanulmányokat kezdett fiatalok 2017-ben új rendszer szerint érettségiznek. A kormányzat még azt a körülményt se vette figyelembe, hogy ötéves érettségit adó középiskolai képzési formák is léteznek, tehát 2017-ben azok is az új követelmények szerint érettségiznek, akik 2012-ben még egy másfajta tanterv alapján, más vizsgakövetelményekre kezdték a felkészülést. De lényegében mindegy is, mert jelenleg semmit se lehet tudni az új érettségiről – szögezte le az ugyancsak középiskolai tanárként dolgozó Jeszenszki András:
-Megjelent a vizsgaleírás, a szabályzat, majd három-négy minta-feladatsor, ezek azonban köszönő viszonyban sincsenek egymással! Érdemi felkészítő munkára nem ad lehetőséget sem magyar nyelv és irodalomból, se matematikából, nyelvekből, sem történelemből. Utóbbi különösen aggasztó, mert új tartalmak kerültek be a tananyagba, amit a 2012-ben kezdett évfolyam egyáltalán nem tanult. A szakközépiskolákból lett szakgimnáziumokban 2017-ben szakmai tárgyú vizsga is lesz, ezekről egyáltalán nem készültek el a szabályozók.
Jeszenszki András emlékeztetett a pontszámítás 2012-ben elrendelt megváltoztatására, akkor drasztikusan csökkent a felsőoktatásba felvett diákok száma. Az oktatási kormányzat beavatkozásai egész korosztályok számára okoznak sérelmeket, mert az érintettek esélyt sem kapnak rá, hogy alkalmazkodni tudjanak.