A kormány által tervezett alaptörvény-módosítás ellen tüntetett a Moma.
Mintegy kétezren vettek részt a Modern Magyarország Mozgalom által jegyzett vasárnap délutáni, a budapesti Kossuth térre szervezett tüntetésen. A tüntetést a Fidesz alaptörvény-módosítási szándéka ellen hirdette meg a Bokros Lajos volt pénzügyminiszter által vezetett konzervatív-szabadelvű párt.

Pusztai Erzsébet, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) alelnöke beszél a MoMa Szükségállapot – most Rád is szükség van címmel az alaptörvény módosítása elleni tiltakozásul rendezett demonstrációján a budapesti Kossuth Lajos téren 2016. január 24-én.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A Budapest Beacon helyszíni tudósítója szerint a tüntetésen jelen volt számos jelenlegi és volt politikus, valamint közéleti szereplő, így Bőhm András volt országgyűlési képviselő, az SZDSZ volt fővárosi frakcióvezetője, Erőss Gábor, a Párbeszéd Magyarországért elnökségi tagja, Kőszeg Ferenc volt országgyűlési képviselő, a Magyar Helsinki Bizottság alapító elnöke, Lakner Zoltán politológus, Lendvai Ildikó, a Magyar Szocialista Párt volt elnök-frakcióvezetője, Mécs Imre, ’56-os volt halálraítélt, utóbb SZDSZ-es majd MSZP-s országgyűlési képviselő, Sándor Mária, a feketeruhás nővérek mozgalmának spiritusz rektora és Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke. Az Anonymus csoport aktivistái – mintegy nyolc fő – egyszerre tüntettek a kormány és Bokros Lajos ellen.
A szónokok a terrorveszélynek az alaptörvénybe történő beemelése, a polgári szabadságjogok ennek következtében megtörténő további jelentős szűkítése és általában a kormányzati önkény ellen emelték föl szavukat.
„Most olyasvalami készül, ami a történelemben már volt, és mi nagyon félünk attól, hogy megismétlődik” – hangsúlyozta a szónokok egyike, Magyar György ügyvéd. Ő arra hívta föl a figyelmet, miszerint a készülő alaptörvény-módosítás arra irányul, hogy „a kormány bármikor – ismétlem: bármikor – feljogosíthatja magát arra, hogy a mi jogainkat korlátozza”.
Közölte: az alaptörvény most is tartalmaz „öt rendkívüli esetet, amikor szükségállapotszerűséget lehet hirdetni”. Most a kormány azt tervezi, hogy ezt kiegészíti egy hatodikkal, a terrorveszéllyel. „Ki fogja megmondani, hogy ezalatt mit kell érteni?” – tette föl a költői kérdést Magyar. „A rádiót, a televíziót, mindent korlátozhatnak”, ha terrorveszélyt hirdet a kormány – folytatta az ügyvéd. Magyar a Reichstag 1933-as fölgyújtását például hozva arra utalt, hogy maga a kormány cselekedhet olyat, ami casus belli lehet a terrorveszély kihirdetéséhez.
Tudósítónk szerint különösen figyelemreméltó volt Katona Andreának az Országos Széchényi Könyvtár volt főigazgatójának beszéde.
„Olyan országban élünk, melyben […] egy néhány fős politikai csoport olyan törvényeket hozhat, amely rajta kívül senki másnak nem jó. Megtehetik, hiszen ki merne beleszólni” – fogalmazott Katona.
„Ha nem mászol bele a politikába, majd a politika mászik beléd” – folytatta beszédét.
„Jelenleg olyan életet élsz, amelyben mindentől félsz. Félsz […], mert elveszítheted a munkádat, a lakásodat, az egzisztenciádat, a családodat, a pénzedet, a testi épségedet, sőt, akár az életedet is. Csak egyet nem veszel észre. Ha ilyen maradsz, a gerincedet is elveszíted, s az szép lassan visszafejlődik. Ám jobb, ha tudod, a gerinceddel együtt elvész az önbecsülésed, a büszkeséged, a gondolkodásra való képességed és az ősi, veled született igazságérzeted is. Csak a félelem marad! Évtizedekig!” – mondta a szónok.
„Vajon mikor szavazzák meg maguknak az első éjszaka jogát, és mikor jelennek majd meg az új földesurak narancssárga kutyabőrrel és pallosjoggal felvértezve?” – hangzott el.
„Orbán kezdettől fogva háborúsdit játszik, képzelt ellenséget lát mindenhol, az ország védelmezőjének szerepében tetszeleg, s most úgy érzi, eljött az ő ideje, amikor bevezetheti az egyszemélyes totális diktatúrát, s olyan helyzetben uralkodhat, ahol nem akadályozhatják őt a megmaradt, kiherélt törvények sem” – folytatta.
További részletek: Budapest Beacon