Akár évi több százmilliót is fizethet Nyíregyháza őrzés- védelmi feladatokra, ha a szerkesztőségünk birtokába jutott ajánlatot fogadja el a NYÍRVV. Mivel a régi szerződések lejártak még 2015 decemberében, ezért az őrzés-védelem 2016-os feladatára vonatkozó közbeszerzés nyílt felhívását 2015. október 30-án kiírták. Eredményhirdetés a mai napig nem volt. Pedig a Jonatán kommandó volt főnöke, 320 000 forintért ad tanácsokat a NYÍRVV-nek, ezzel segítve a döntés meghozatalát…

Az összegző értékelésnek a borítékbontást követő negyedig napon készen kellett volna lennie – legalábbis a tanácsadói szerződés ezt tartalmazza. A beérkezett ajánlatok bontása 2015. november 20-án megtörtént, eddig azonban eredményhirdetésre nem került sor. A NYÍRVV hivatalos tájékoztatása szerint – amit Bocskai Péter cégvezető a borítékbontás után két hónappal, 2016. január 18-án küldött meg szerkesztőségünk részére –, meghosszabbították a bírálati határidőt. Arra kérdésre, hogy mi indokolta a hosszabbítást, és hogy jelenleg ki és hogyan őrzi az objektumokat, rövid választ kaptunk, később ismertetjük.
Hogy jól értsük, ahhoz rövid visszapillantás szükséges.
A városüzemeltető cégnek összesen 14 telephelyen kell biztosítania különböző őrzés-védelmi feladatokat. A 2011-től felelhető dokumentumok szerint a többszereplős megbízásoknak köszönhetően kedvező áron kötött szerződéseket a NYÍRVV: 2011 és 2013 között átlagosan 570 forint/ fő/ óra áron őrizték az épületeket az Origo-Pont és a PBSZ Kft munkatársai. Aztán a 2014-ben kiírt közbeszerzés nyertese ismét az Origo-Pont Kft lett 568 forintos ajánlatával. Igaz a döntést a Gepárd Őrzés-védelem konzorcium megtámadta, mivel álláspontja szerint a nyertes aránytalanul alacsony árakkal nyert. Bocskai – finoman fogalmazva – elutasította az előzetes vitarendezést.
Ezen a közbeszerzésen, 2014-ben egyébként összesen hét ajánlattevő indult, köztük az S-System Service Kft – Creativ Mogul Hungary Kft Konzorcium, melynek kisebbik tagja nyíregyházi kötődéssel bír. De ez a konzorcium ekkor a „futottak még kategóriában” volt.
A Creativ Mogul Kft-t 2011 szeptemberében alapította a Nyíregyházán élő örmény Malhazjan Vahan és Malhazjan Armen, de már az alapítást követő évben 322 millió forintos nettó árbevételt értek el. Malhazjan Vahan a nyíregyházi örmény önkormányzat elnökhelyettese, valamint az országos örmény önkormányzatban is szerepet visz. A jelenleg 55 főt foglalkoztató vállalkozás fő tevékenységi köre személybiztonsági tevékenység és jellemzően a konzorcium kisebbik tagja – de csak pénzügyileg. Ugyanis az S-System Service Kft a 16 bejelentett dolgozójával 2014-ben megközelítette a kétmilliárd forintos nettó árbevételt! A 2006 óta S-System Service Kft néven működő biztonsági vállalkozás alapítója dr. Kántor Tibor, aki a cég vezetéséről a belügyminiszterhez kötődő Civil Biztonsági Szolgálat (CBSZ) megszerzése után mondott le. Nem tudni, a Pintér-cég megszerzésének hatására-e, de az S-System Service a 2010-es 216 millió forintról növelte árbevételét 2014-re csaknem kétmilliárd forintra.
Az egykori Pintér cég, a CBSZ Zrt, nem ismeretlen Nyíregyházán, ugyanis 2011-ben a nyíregyházi önkormányzat őket találta legalkalmasabbnak a polgármesteri hivatal őrzésére és gyorsan kötöttek egy 10 milliós forintos szerződést. Ekkor a cég vezérigazgatója már Kántor Tibor volt.
Az Origo-Pont Kft honlapján referenciaként a Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft szerepel még mindig. Igaz, a cég, ahogy elvesztette nyíregyházi munkáit, felszámolta itteni telephelyét és a székhelyét Budapestre helyezte át. Több régi dolgozó elmondása szerint Bocskai Péter elégedett volt az Origo-Pont Kft által nyújtott szolgáltatásokkal és ezt látszik alátámasztani, hogy a meglévő szerződésen felül – valószínűleg közbeszerzés nélkül – 2012. október 1-én havi 762 ezer forintos megbízást adott Bocskai az Origo-Pontnak munkavállalók ellenőrzésére. Az, hogy ez a szolgáltatás mit tartalmazott, nem lehet tudni, de annyi biztos, hogy nem alkoholszondás ellenőrzést-, ugyanis arra egy másik szerződés volt életben akkor.
Ilyen előzmények mellett írt ki újabb közbeszerzést az objektumok őrzésére a NYÍRVV 2015 tavaszán, ahol persze az Origo-Pont Kft is indult, de itt már nem ők voltak a nyertesek. A pályázatukat arra hivatkozva nyilvánították érvénytelennek, hogy nem támasztották alá megfelelően a szakmai megfelelőséget. Ami több mint furcsa, mivel ez a cég 3 évig látta el a NYÍRVV-nél az őrzés-védelmi feladatokat, tehát a gyakorlatban bizonyított, de ez még csak hagyján, mert a hab a tortán, hogy az Origo az egyik legkedvezőbb ajánlatot nyújtotta be a tenderen. Többek közt az Origo-Pont ügyvezetője is előzetes vitarendezést kért az anomáliák láttán, de ez a kezdeményezés egyik esetben sem vezetett eredményre, így a tenderen induló 14 vállalkozás közül a S-System Service Kft – Creativ Mogul Hungary Kft Konzorcium lett a befutó nettó 1030 forintos ajánlatával.
Az elfogadott ár 81 százalékkal lett magasabb, mint az előző, az Origo-Ponttal megkötött 2014-es szerződésben. Ez az értékes kontraktus járt le 2015. december 31-én, így a jó gazda gondosságával a NYÍRVV 2015 őszén kiírta az újabb nyílt közbeszerzést.
2015. november 20-án nyolc borítékot bontottak ki a NYÍRVV irodájában. A legolcsóbb ajánlat 1020 forint/ óra/ fő, miközben az átlagos ajánlati érték 1200-1480 forint között alakult ezen a tenderen. A jelenleg szolgáltató S-System Service Kft – Creativ Mogul Hungary Kft brutális, 1850 forintos ajánlatot adott be, ami az előző szerződéshez képest újabb 80 százalékos emelés. Ez a második legdrágább ajánlat, ennek ellenére, meg nem erősített információink szerint ezzel a S-System Service Kft – Creativ Mogul Hungary Kft Konzorcium megint nyerésre áll. Mert őket kell kihozni győztesnek…. Ha ez igaz, akkor valóban szükséges a 320 ezer forintos tanácsadói szerződés, amit dr. Juhász Zoltánnal kötött a NYÍRVV a pályázatok elbírálásának elősegítése érdekében.
Mert ennyiért el kell tekinteni például attól a körülménytől is, hogy a S-System Service Kft nettó 1260 forintért is tud szolgáltatni. Csak nem Nyíregyházán, hanem mondjuk a nyilvánosság nagyobb kontrolljának kitett fővárosban. Legalábbis, a 2016. szeptemberig érvényben lévő Budapest III. kerületével megkötött szerződés tanúsága szerint. Viszont, ennek ismeretében tényleg kérdés, hogy Nyíregyházán miért a nettó 1850 forintos ajánlatot tevő cégnek kellene befutónak lennie.
Mi mindenesetre időben szólunk, ugyanis a mai napig nem hirdettek nyertest a tenderen – legalábbis Bocskai Péter, a NYÍRVV hűtlen kezelésért perbe fogott cégvezetője hivatalos tájékoztatása szerint . (Valószínűleg folynak a jogorvoslati eljárások, előzetes vitarendezés – a szerk.) Bocska Péter kérdésünkre válaszolva még annyit közölt, hogy jelenleg is a konzorcium látja el az őrzés-védelmi feladatokat. Mintha a többi kérdéshez nem lenne köze a nyilvánosságnak.
Pedig van. Nem csak azért, mert közpénzt költenek, hanem mert számos egyéb méltányolható szempontot is lábbal tipornak éppen. Az például végképp elkeserítő és egyben elgondolkodtató, hogy noha Nyíregyházán több őrzés-védelemmel foglakozó, nagy múltú és tekintélyű cég van, ezek közül egy sem indult a nyílt közbeszerzésen, sőt egyetlen Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei cég sem. Portálunk egyiküket megszólította, de a vezető nem akart nyilatkozni. Név nélkül annak a véleményének adott hangot, hogy itt nem érdemes indulni, mert minden „előre le van zsírozva”.
Az nyilvánvaló egyébként, hogy a végén úgyis helyi emberek végzik el a melót. Hogy a kényszervállalkozásba, számlaképessé nyomorított őrző-védőknek a végén mennyit csurgatnak, az is egy fontos szempont lehetne, de az a vállalkozás belügye, amibe nem érdemes belebocsátkozni. Ellenben, hogy a több százmilliós szerződés után esedékes iparűzési adót nem Nyíregyházának fizeti meg az itt szolgáltató cég – mivel a konzorcium székhelye Budapesten van-, az már nagyon is közügy.
Majd lesz másból bevétele a város kasszájának, gondolhatja a NYÍRVV fölötti tulajdonosi jogokat gyakorló döntéshozó. Majd fizetnek a nyíregyházi vállalkozók. Lényeg, hogy a fővárosi haverok elégedettek legyenek…