Szinte naponta olvasható a hírekben, hogy kéménytűz miatt vonultak ki a tűzoltók egy-egy lakóingatlanhoz. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tűzoltók 2015-ben 117 esetben kaptak riasztást kéménytűz miatt. Pedig a kéménytüzek elkerülhetőek lennének. A hogyanra Dóka Imre tűzoltó főhadnagy, a megyei katasztrófavédelem szóvivője adott választ.

A kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló BM rendelet értelmében Nyíregyházán és a környező településeken a Kéményseprőipari Kft. szakemberei az épület részét képező és a gázkészülékekkel nem együtt tanúsított égéstermék elvezető berendezéseket (vagyis a kéményt- a szerk.) éves gyakorisággal ellenőrzik.
A vizsgálatról, és így a munka elvégzéséről tanúsítványt állítanak ki a szakemberek. Ugyanakkor, a szóvivő szerint nagyon sok esetben a tulajdonosok nem engedik be a kéményseprőket, ami növeli az esélyt, az elhasználódott füstelvezetőkben keletkező tűzesetek bekövetkeztére. Ráadásul többen nem csak a kazánhoz engedélyezett tüzelőanyagokat használják, így például: műanyag palackot, festékes éghető anyagokat, szemetet, fáradt olajat is felhasználnak a tüzeléshez, és ez a növeli a kockázatot, még ha a jelenlegi nehéz szociális helyzetben ez érthető is.
Dóka Imre hangsúlyozta, a sok elhanyagolt, és gyakran ellenőrzés nélkül, házilag ki- vagy átalakított, potenciális veszélyeztetést jelentő kémény indokolja az ellenőrzések rendszeres elvégzését és hozzátette:
Hibás kémény esetén a közszolgáltató határidő megjelölésével előírja annak kijavítását. Közvetlen élet- vagy tűzveszély esetén, a kéményseprő köteles kezdeményezni – a fogyasztó egyidejű tájékoztatása mellett – az elosztói engedélyesnél az érintett készülék(-ek) üzemen kívül helyezését.
Ezért fontos, saját biztonságunk érdekében, hogy beengedjük a kéményseprőt!
Mi a teendő kéménytűz esetén?
- Értesítsük a tűzoltóságot! (105)
- Képeket, éghető anyagot távolítsuk el a kémény faláról!
- Zárjuk el a tüzelőberendezésen az égési levegőszabályozó kart! (levegő utánpótlás csökkentése).
- Felügyeljük a kéménytüzet a tűzoltóság kiérkezéséig (pincétől a padlásig).
- Kéménytüzet vízzel oltani tilos! (a kémény belső hőmérséklete kb. 1000 fokos )
- Tájékoztassuk a kéményseprő szolgáltatót!