Váratlanul felmondtak Schlanger Andrásnak, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatójának, noha tavaly kötött szerződése eredetileg öt évre szólt.
Indoklás nélkül, rendes felmondással megszüntette Schlanger Andrásnak, a Móricz Zsigmond Színház Nonprofit Kft.-ben betöltött ügyvezetői megbízatását Kovács Ferenc. Az ügyvezetői feladatokkal az átmeneti időszakra a 2002 óta a színház vezetésében dolgozó jelenlegi cégvezetőt, Kirják Róbertet bízta meg a polgármester.
Schlanger Andrást tavaly február 19-én választotta meg a nyíregyházi közgyűlés a Móricz Zsigmond Színház vezetőjének. Megbízatása 2015. július elsejétől öt évre szólt volna.
Schlanger András 1961-ben született Budapesten. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán diplomázott. A nyíregyházi színháznak 1984 és 1988 között színész-rendezője, 1990 és 1993 közötti pedig művészeti vezetője volt.
Mindenkit váratlanul ért a keddi bejelentés. Színházi körökből a megdöbbenés hangját halljuk: semmilyen előjele nem volt az igazgató leváltásának.
Ugyanakkor egyesek azt feltételezik, hogy maguk a színészek írtak dr. Kovácsnak- állítólag nem akartak együtt dolgozni Schlanger Andrással. ( Ezt eddig senki nem erősítette meg.)
Mindenesetre az indoklás nélküli felmondás bizalomvesztésre utalhat.
De mi lehet a volt igazgató bűne, ha egyik pillanatról a másikra, látható előzmények nélkül kirúgják? Mert azért valljuk be, bizalomvesztés a város egy másik cégének vezetőjénél is lehetne. De a NYÍRVV ügyvezetőjébe vetett bizalom töretlen, miközben bírósági szakaszban van a 83 milliós ügye…
Személyes konfliktus, kicsinyes bosszú?
Színházba járók közt terjed egy-két “pletyka”
Decemberben a színház által szervezett „Vers és bor” rendezvényen fellépett Lator László Kossuth-díjas költő, és ifj. Szepsy István borász, a mádi Szent Tamás Pincészettől. Részvételüket Máthé Csaba, a 2014-es önkormányzati választáson dr. Kovács független kihívója, valamint a Nyíregyházi Borozó támogatta. Meg nem erősített információink alapján, a rendezvényt követően behívatták a Városházára az igazgatót és arra kérték, hogy szakítson meg Máthé Csabáékkal minden kapcsolatot. Schlanger András erre nem volt hajlandó, mert véleménye szerint Máthé huszadrangú szereplő ebben a történetben és ez egy előre leszervezett programsorozat volt.
De nem ez volt az egyetlen eset, hogy a politika beleszólt az igazgató munkájába, így például a szilveszteri műsor elmaradásának közvetett oka lehetett, hogy Schlanger Verebest akarta meghívni konferansziénak, ez meg Halkónénak, a fideszes képviselőnek nem tetszett, mivel állítólag több évvel ezelőtt Verebes “különös” megjegyzést tett a polgári körökre.
És, esetleg van-e összefüggés a Tasnádi Csaba által rendezett, jelenleg futó, Az ördög című darab és a menesztés között – csak Kovács tudja a választ.
Ő egy nagy manipulátor. Mindenkinek belelát a vágyaiba, az álmaiba, a fejébe, és úgy alakítja az eseményeket, hogy véletlenül mindig úgy történjenek a dolgok, ahogyan ő szeretné. De mindenki úgy képzeli, hogy ő dönt. Az ördög lop, csal, hazudik, levelet hamisít, de nem erőszakos, hanem nagyon ravasz és roppant empatikus- nyilatkozta Schlanger András Az ördög olvasópróbáján az általa megformált szerepről.
Meg nem erősített információk szerint dr. Kovács állítólag egy papírt tolt a színigazgató elé, hogy egészségi állapota miatt mondjon le, ezt nem vállalta, majd jött a bejelentés.
Mindenesetre, ez egy színház és nem egy termelő cég, ahol mindenféle magyarázat nélkül ki lehet rúgni embereket. Bár munkajogilag rendben van, valóban nem kell indokolni a kirúgást. De morálisan, emberileg magyarázattal tartozik a polgármester a színházba járóknak és a város lakóinak.
Móricz Csaba
1 comments