Szerkesztőségünk birtokába jutott a Szakértői Tanács 2015. december 4-én szignált szakvéleménye: a Fátum- Property Kft. felhasználta, áttervezte a Nyírterv-plusz Kft. által a Jósa András tömbkórházra készített terv-dokumentációt. A törvényszék által felkért szakértői grémiumnak tizenegy kérdésre kellett választ adnia. Amennyiben a törvényszék elfogadja a szakértői jelentést, ez az adófizetőknek több százmillió frontjába kerülhet-, nem beszélve a Fátum- Property által majd duplájáért elkészített tervekről.
Most már biztos: a Fátum- Property Kft-nek nem volt jogalapja, felhatalmazása, engedélye a kórház-beruházás terveinek átdolgozására, felhasználására.
A 2010-es választásokat követően, nem csak a politikai, de a gazdasági hatalomátvétel is megtörtént Nyíregyházán.
A váltás egyik leglátványosabb elemeként 2010 elején a Jósa András tömbkórház tervein évek óta dolgozó tervezőcéggel, a Nyírterv-plusz kft-vel szerződést bontottak, majd de facto közbeszerzés nélkül a Fatum Property Kft-t bízták meg 501 millió forintért ugyanezzel a munkával. A kirúgott tervező szerződése 252 millió forintról szólt.
A Bogár László által irányított Nyírterv-plusz Kft-t nemcsak, hogy nem fizették ki, de a vezető állítása szerint a Fatum az ő kifizetetlen terveit fejlesztette tovább. Az ügyben a mai napig több bírósági eljárás is folyik.
Nem elhanyagolható tény, a kórházfejlesztési projektben a megrendelő nem a város, hanem a megyei önkormányzat volt – és dr. Kovács Ferenc ebben az időben még a megyei önkormányzatnál dolgozott, többek között a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egészségügyi Szervezési és Szolgáltató Holding felügyelőbizottságának elnökeként. Forrásaink szerint egyébként is jelentős befolyása volt a megyei irányítású fejlesztésekre.
Az eredeti kórháztervezési szerződés felmondásában játszott szerepére utal az is, hogy a szerződés felmondásakor – Seszták Oszkár megyei közgyűlési elnök rendelte magához a tervezőt – személyesen is jelen volt, melyről titkos hangfelvétel is készült. Információink szerint ezen a megbeszélésen részt vett dr. Podlovics Roland is, aki ebben az időszakban a kórházbővítési projekt vezetője volt – a szerződés felmondásában értelemszerűen meghatározó szerepe volt.
A puccsszerű szerződésfelmondást több jogi eljárás, feljelentés, kamarai vizsgálat követte. A tervezőcég vezetője a szerződés felbontását követően – Bogár állítása szerint ugyanazt a munkát dupla áron terveztetik- rendőrségi feljelentést tett hűtlen kezelés gyanújával, de az ügyészség nem látta megalapozottnak, így nyomozás nem lett és látszólag ügy sem.
A felmondás alapját egyébként az adta, hogy állítólag nem voltak készen a tervek határidőre, és ami kész volt, az is hemzsegett a hibáktól. (A határidőre leszállított terveket át sem vette a megrendelő, így „érkeztetés” híján állítják, hogy nem készültek el a tervek határidőre- teszi hozzá Bogár László) . A tervek szakmai hiányosságaira egy szakértői jelentés alapján hivatkoznak – a Szakértői Tanács, állítása szerint nem ismerte a terveket.
A szerződést azonban felmondták, noha már 2010. október 5-én rendelkezésre állt egy kamarai vizsgálat eredménye. Barsiné Pataky Etelka, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke aláírásával ez a megállapítás született: a Nyírterv-plusz Kft tervei, bár valóban tartalmaztak kisebb hiányosságokat, de ezek – amennyiben a tervezőcsapat lehetőséget kap rá -, javíthatóak lehettek volna.
Ez már nem változtatott az eldöntött tényen: ezt a tervezést, ha törik, ha szakad, a Fátumnak kell megcsinálni- dupla áron. Így nem maradt más, mint a polgári peres eljárás.
A bíróság többek közt arra kereste a választ, hogy a Fátum- Property Kft-nek szüksége volt-e a Nyírterv-plusz kft által elkészített tervekre ahhoz, hogy elkészítse a saját tömbkórház terveit. Felhasználták-e a meglévő terveket, egyáltalán szükséges volt-e ismernie a Fátumnak a Nyírterv-plusz Kft terveit ahhoz, hogy ilyen mértékű hasonlóság legyen a két terv között. Súlyos kérdések… a válaszok még súlyosabbak.
A birtokunkba került, 2015, december 4-i keltezésű szakértői anyagból kiderül, hogy a Fátum egy bírósági meghallgatáson elismerte: átdolgozta a terveket, sőt maga a Fátum tervezői szerződése is átdolgozásról szólt, igaz ezt egy szerződésmódosítással próbálták annullálni, de jogi értelemben – mivel az eredeti szerződést nem érvénytelenítették – nem sikerült.
„(…) az, hogy azt, ami valójában átdolgozás volt, megpróbálják egy új szerződésben másként minősíteni nem releváns.”
Csakhogy a Fátum- Property-nek senki nem adott engedélyt, hozzájárulást a tervek átdolgozására, felhasználására- különösen úgy nem, hogy ki sem fizette a terveket a megrendelő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat a Nyírterv-plusz Kft-nek. A háromfős szakértői testület azonban most egyértelműen megállapította, hogy a Fátum- Property a saját terveit a Nyírterv-plusz Kft. kórház terveinek átdolgozásával készítette el. A dokumentum tényként tartalmazza, hogy ilyen mértékű hasonlóság két terv között csak úgy lehet, ha a Fátum ismerte az eredeti terveket.
A Nyírterv-plusz kft. 2009-ben közel 100 mérnököt foglalkoztató vállalkozás volt. Miután elkészítették a Jósa András tömbkórház terveit, szerződést bontott velük a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat és adós maradt 253 millió forinttal. A méltatlan eljárást azóta próbálja kiheverni a tervezőiroda, vezetőjük pedig bíróságra jár az igazát keresve.
Pedig a Fátum tisztában van a szerzői jogokkal, hogy mennyire, azt egy másik eset mutatja: a Sóstó-projekt tervezői szerződését pont a szerzői jogokra hivatkozva kapták meg – közbeszerzés nélkül.
A város kedvenc tervezőcége
A nyíregyházi önkormányzat 2012. október 15-én kötött nettó 49,5 millió forintért tervezési szerződést a Fatum Property Kft-vel a Sóstói-fejlesztésre. Akkor arra hivatkozva kerülték ki a nyílt közbeszerzést, hogy a Fatum Property kizárólagos joga a tervezés, mivel a megyei önkormányzat által alapított Esélyt az Ifjúságért Alapítvánnyal (EIA) korábban kötött szerződés alapján a Fatum készítette el a fejlesztési koncepciót és az elvi építési tervdokumentációt. Nyilván merő véletlen, hogy az ekkör kötött szerződés időszakában dr. Kovács Ferenc épp az alapítvány elnöke volt.
Ilyen előzmények után, 2012. október 15-én az akkor már Kovács Ferenc vezette nyíregyházi önkormányzat a Fatum Property Kft-vel lépett szerződéses jogviszonyba a „Fenntartható, komplex szolgáltatásfejlesztés és funkcióbővítés Sóstó-Gyógyfürdőn” nevű projekt engedélyes építési tervdokumentációjának elkészítésre.
A megállapodás értelmében a Fátumnak 15 napja volt arra, hogy elkészítse a projektterveket, és elkezdje az engedélyeztetési folyamatot. Viszont az Átlátszó birtokába került tervek egy része jóval a szerződésben vállalt és leigazolt határidőn túl készültek el. Sőt, van olyan tervelem, ami a kifizetés után három hónappal állt csak a megrendelő rendelkezésre. A teljesítésigazolásokat dr. Kovács Ferenc írta alá és ennek alapján történt a kifizetés. Ebben az ügyben az Együtt alelnöke tette meg a feljelentést és a nyomozóhatóság elrendelte a nyomozást.
Hogy lesz-e feljelentés a kórház-ügyben a nyilvánvaló visszaélések miatt, egyelőre rejtély. Viszont abban biztosak lehetünk a szakértői jelentés alapján, hogy a folyamatban lévő polgári peres eljárásban a Nyírterv-plusz kft-nek előbb, vagy utóbb, de ki kell fizetni az elmaradt díjakat a kamatokkal együtt. Ha figyelme vesszük a Fátum dupla áron elkészített terveit és a kártérítéseket, a számla végösszege akár az egy milliárdot is elérheti. Csak mert a kormányváltással új zsebeket kellett megtölteni.
Az ugye, megvan mindenkinek, hogy miből?
Móricz Csaba