Helmeczy: Nyíregyháza semmibe veszi a jogerős ítéletet
Egy napig maradhatott állásában Orosz Zoltán azt követően, hogy bíróság kötelezte a NYÍRVV-t az egykori raktáros munkaviszonyának helyreállítására! Dr. Helmeczy László, Orosz Zoltán jogi képviselője sajtótájékoztatóján elmondta: ügyfelét, ahogy visszavették el is bocsátották, ezúttal arra hivatkozva, hogy nincs megfelelő szakmai végzetsége az egyébként 22 évig ebben a pozícióban dolgozott munkavállalónak.
Helmeczy a sajtótájékoztató végén kitért a fürdővendég nagy botrányt kavart megverésére, ami a Sóstó Gyógyfürdőnél történt még 2015 novemberében, valamint reflektált a helyi sajtóban megjelent vitára, mely Nagy Miklós és a Város-kép Kft. között alakult ki.
Megint kirúgták Oroszt!
Helmeczy elmondta, a NYÍRVV ügyvezetőjének a magatartása súlyosan sérti Orosz Zoltán személyiségi jogait. A bíróság jogerős ítélete egyértelmű: eredeti munkakörébe, vezető raktárosi pozícióba, meghatározott fizetés mellett vissza kell venni.
Orosz Zoltán kálváriája 2013 márciusában kezdődött és úgy tűnik, még 2016 márciusában újabb lapokat nyitnak a tárgyalási jegyzőkönyvben. Mint emlékezetes, Orosz tortúrája az után kezdődött el, hogy vélelmezte, a városüzemeltetési cégnél olyan munkákat számláztak le, amik el sem készültek, így felügyelő bizottsági tagként feljelentést tett az ügyészségen. A feljelentést követő ötödik napon rúgták ki rendkívüli felmondással Oroszt a NYÍRVV-től. Indokként az állt a felmondásban, hogy megsértette a keresőképtelenségi szabályokat, mivel az alperes álláspontja szerint Orosz annak ellenére, hogy táppénzen volt, munkát végzett. (Képviselőként részt vett Kótajban egy testületi ülésen – a szerk.)
A 2016. januári jogerős ítélet kimondta, hogy a korábbi munkaszerződésnek megfelelően, változatlan feltételek mellett kell visszahelyezni a munkavállalót. A mostani felmondás indoklása már-már kabaréba illik: nincs megfelelő iskolai végzetsége Orosz Zoltánnak a munkakör betöltéshez és egyébként is, időközben egy magasabb iskolai végzettséggel rendelkező munkavállaló látja el a feladatokat. A felmondás indoklásában az is szerepel, hogy Orosz Zoltán nem rendelkezik a szükséges végzettséggel.
Orosz értetlenül szemléli az újabb kirúgását, hiszen 22 évig töltötte be a vezető raktárosi pozíciót és minden ismerettel, tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy feladatát megfelelően ellássa. Neki ugyanakkor van erkölcsi bizonyítványa, nem úgy, mint a 83 millió forint különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlenkezeléssel vádolt ügyvezető, Bocskai Péternek, aki – Orosz legjobb tudomása szerint – csak érettségivel és egy kárpitos szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezik. Mint ismeretes, Bocskai nyelvvizsga bizonyítványát, mivel azt bűncselekmények elkövetésével szerezte meg, a hatóság elkobozta. Bocskai Péternek nincs erkölcsi alapja, hogy bárkit megítéljen – különösen nem úgy, hogy közben a cég műszaki osztályának anyagbeszerzője meg gyógymasszőr.
Nem jogkövető magatartás következménye
Dr. Helmeczy László reagálva a Nagy Miklós és a Város-kép Kft. közötti jogvitára, kifejtette: neki nem tiszte és nem is feladata Nagy Miklóst figyelmeztetni, ugyanakkor az tény, hogy a Városi Televízió egykori főszerkesztője most tartozik. A tartozás elsősorban abból adódik, hogy a Nagy Miklósnak jogerősen megítélt kártérítést a Város-kép Kft. nem fizette ki, így végrehajtást kellett kérni a cég ellen. Ennek költsége jelentős anyagi terhet rótt Nagy Miklósra, vagyis ismét a nem jogkövető magatartás okozta a kialakult helyzetet.
A panaszok alaposak – újból nyomoznak
Helmeczy a sajtótájékoztató végén kitért a fürdővendég nagy botrányt kavart megverésére, ami a Sóstó Gyógyfürdőben történt még 2015 novemberében. A súlyos testi sértés kísérlete miatt indult nyomozás különös fordulatairól elmondta az ügyvéd, hogy a nyomozást lezáró határozatot megtámadták, hisz alapvető tévedéseket tartalmaz.
Mint emlékezetes: az incidens 2015. november 23-án 20 óra után pár perccel, a zárórát követően a fürdő öltözőjében történt, miután az ott szolgálatot teljesítő „biztonsági őr” fizikailag bántalmazta a fürdővendéget, aki ezt követően feljelentést tett. A nyomozás befejezését követően a Nyíregyházi Járási és Nyomozó Ügyészség 2016. január 26. napján kelt határozatával megszüntette a nyomozást a biztonsági őrrel szemben, mert az ügyészség álláspontja szerint a gyanúsított jogos védelmi helyzetben járt el, ezért nem büntethető.
Ezt a határozatot támadta meg a sértett és panaszát a Megyei Főügyészség alaposnak tartotta, így elrendelte a nyomozás folytatását. Az ügyhöz hozzátartozik, hogy a rendőrség a nyomozás határidejének lejártakor kérte az eljárás határidejének két hónappal való meghosszabbítását, mivel akkor még a nyomozók is úgy látták, hogy nincs az ügy kellőképpen felderítve. A Nyíregyházi Járási és Nyomózó Ügyészség azonban nem járult hozzá a hosszabbításhoz és a nyomozás lezárásra adott utasítást.
Lapunk kérdésére, hogy a rendőrség felkutatta-e azt a rejtélyes tanút, aki a nyiregyhaza.hu-n nyilatkozott, az ügyvéd elmondta, hogy nem tud ilyen tanú kihallgatásáról, de véleménye szerint ilyen tanú nem is létezik. Ez azért különös, mert a lezáró határozatban vázolt tényállás szerint pontosan az történt, amit az a bizonyos tanú a nyiregyhaza.hu munkatársának nyilatkozott. A sértett vendég elmondása szerint az a tanú nem is létezhet, hiszen rajta és barátján kívül csak a biztonsági őr volt jelen az incidensnél.
A nyomozás eddig arra sem adott választ, hogy a egy nyíregyházi gimnázium végzős, egyébként nappali tagozatos hallgatója hogyan lehetett biztonsági őr, vagy – ahogyan a Sóstó Zrt. nyilatkozza – pénzszállító munkakörben a családi vállalkozásban. Mint ahogyan az újra indított nyomozásnak arra is választ kellene adnia: egyáltalán rendelkezett-e a 18 éves gyanúsított személyi biztonsági feladatok ellátására és pénzszállítás feladatok ellátására engedéllyel és vizsgákkal.
Móricz Csaba