Az ESZOSZ által átvert, tönkretett 2800 munkavállaló tortúráját Önök ismerik. Nyugodtan mondhatom, hogy mi olyanok vagyunk, mint egy túlélő show celeb versenyzői, mindent túlélünk. A különbség annyi, hogy ez a való világ, s a tét is igazi, az életünk. Kálváriánk közel közel 10 hónapja tart, közben túléltük a karácsonyt, megszenvedtük a hideg, fűtetlen lakásokat, s most holnap már itt a húsvét. Remélem azt is túléljük, ha nem is olyan luxus körülmények között, mint az ESZOSZ vezetői, akik valószínűleg jól megszedték magukat, minket kihasználva, s valahol éppen a hasukat süttetik, netán a bankszámlájukban gyönyörködnek. – Áll az ESZOSZ károsultak tájékoztató levelében
A károsultak szerint megtehetik, mert úgy néz ki, büntetlenül megússzák a nagy átverést, a kormányt különösebben nem izgatja, hogy mi történt, azzal meg egyáltalán nem foglalkoznak, hogy mi lesz velük, mi történik a nyomorban, kilátástalan helyzetben élő családokkal. Saját bőrükön is tapasztalják: “mindenki annyit ér, amennyije van”. A kormány szerint, értéktelen, élősködő emberek akik nem tudunk jó lakni a sok-sok ígérettel, amivel hitegettek őket- vélekednek a károsultak.
Naponta halljuk, látjuk a reklámokban, hogy a magyar reformok működnek, lényegében megszűnt a szegénység, nincs éhező gyermek.Éhező gyomorral, embertelen körülmények között élve kérdezzük ilyenkor, hogy ezek az urak hiszik is amit mondanak, vagy tisztában vannak azzal, hogy nem mondanak igazat? A mi sorsunk, életünk tényleg nyitott könyv mindenki előtt. Azok vagyunk, akiknek az életükön kívül, semmije sincs, csak a hite, reménye, hogy egyszer még el tudjuk magunkat, családunkat tisztességes munkával tartani. A mi ünnepeink egyformák. Tavaly karácsonykor is sok társunkkal együtt ott voltunk Csapó utcai ételosztáson, most itt vagyunk a Petőfi téren, hogy húsvétkor, legalább egy nap meleg ételt együnk.Igen, így működnek a magyar reformok. Talán,ha Lázár úr és Balogh úr, egy hétre cserélne velünk, akkor a cinikus, üres, semmitmondó ígéreteken túl, mást is tudnának-és gyorsabban-értünk tenni.
Az elmúlt hónapokban ügyünkben lényegében semmi sem történt.
A károsultak nagy részének munkajogi helyzete még mindig nem rendeződött /így lényegében munkát sem tudnak vállalni, közmunkára sem jogosultak, és nem kaphatnak foglalkoztatást helyettesítő támogatást sem, többjük papírjai még mindig a végelszámolónál vannak.. Néhányan hozzájutottak a papírjaikhoz, a többség azonban nem. Bért, az elmúlt 8 hónapban nem kaptak, így legális jövedelme a családok többségének nincs. Időközben voltak akik közmunkához jutottak, de az elszámolás köztük és a cég között nem történt meg.
A kormány vizsgálata még tavaly szeptember végén megállapította az ESZOSZ vezetőinek a felelősségét, erről Lázár úr és Csepreghy úr is többször nyilatkozott. De, hogy a kulisszák mögött mi történt, azt nem tudható.
“Egy biztos, hogy a 2800 ember képviselőivel a kormányzat képviselői nem álltak szóba, levegőnek néznek bennünket”
A szövetkezet október közepén elindította a végelszámolást. A felkért végelszámoló elkezdett levelezni az emberekkel, hosszú, több oldalas levelekkel, amit a többség nem is értett. A károsultak szerint ez belátható időn belül nem vezet semmilyen eredményre. Jelenleg már a második végelszámoló próbálja a kusza szálakat kibogozni, kevés sikerrel. A szövetkezetnek vagyona nincs, így csak a kormányra, a bérgarancia alapra számíthatnak.
A családok nagy részének még mindig nincs legális jövedelme, többeket már kilakoltattak, sokuknál kikapcsolták az áramot. A munkaügyi hatóságok széttárják a karjukat, mondván ők nem tehetnek semmit. Ebben az ütemben a 2800 család sorsa még 2016 végén is, a mostanihoz hasonlóan, rendezetlen lesz.
Közel 1000 munkavállaló munkaügyi bírósághoz fordult, az ügyek többségét Szolnokon tárgyalják, ahova nincs pénzük a Hajdú-Bihar megyei károsultaknak elutazni. A bíróság megtehetné, hiszen hasonló perekről van szó – az összegek lehetnek csak eltérőek-, hogy egyesíti a beadványokat, és egy eljárás keretében hozza meg döntését.
Jelenleg többen vannak, akiknek a tárgyalása valamikor 2016 első félévében lesz. A bíróság eddig minden esetben a munkavállalók javára ítélt, több százezer forintos elmaradt juttatásokról van szó. Van olyan, akiknek 680 ezer forint ítélt meg a bíróság. Mivel a szövetkezetnek tudomásunk szerint nincs vagyona, így ugyan papíron van pénzük, de azért a piacon nem adnak semmit.
Véleményük szerint a megoldás lehetne ha a kormány egy azonnal létrehozandó, kormányzati segélyalapból , gyorssegélyben részesíthetné a károsultaknak, akiknek a névsora minden megyében a munkaügyi központok rendelkezésére áll.