Az érpataki képviselő testület nem hajlandó elfogadni a 2015-ös zárszámadást, ezért Érpataknak a 2016-os évre elfogadott költségvetése sincs. A képviselőknek elegük lett Orosz Mihály Zoltánból és az általa képviselt érpataki modellből. Információink szerint négy ellenzéki képviselő a kormányhivatalhoz fordult részletes indoklással, hogy miért nem fogadják el a 2015-ös zárszámadást. Mint emlékezetes: az Átlátszó publikált egy tényfeltáró cikket az érpataki ingatlan ügyletekről. A cikk szerint a polgármester által vezetett egyesület különös körülmények között jutott több tucat ingatlanhoz.

Nem hajlandó elszámolni
Éveken át tartó elszámolási viták. A jegyző által előkészített, de ki nem küldött előterjesztés a képviselő-testületi ülésre. A képviselők kérését semmibe vevő polgármester – csak pár mondat az érpataki modell mindennapjairól. Portálunk birtokába került a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kormányhivatal törvényességi felhívása, amely jól tükrözi az Érpataki Modell működését.
Orosz ordibál a jegyzővel
A testületben a feszültség már a 2014-es választásokat követően kézzelfogható volt, hisz Orosz és az általa preferált képviselők kisebbségbe kerültek az önkormányzatban. A legélesebb vitákat az alpolgármester megválasztása és a képviselők javadalmazása váltotta ki. A polgármester Kóczon Miklósnét akarta alpolgármesternek – háromszor tette fel szavazásra, de mindhárom esetben 4:3 arányban leszavazták Orosz bizalmi emberét. Orosz a kormányhivatalt okolja, miközben a kormányhivatalnak személyi kérdésekben nincs jogköre.
Csak a te fizetésed 10 százalékát kérjük
Orosz fizetése bruttó 448 700 forint és kap havonta 67 305 Ft költségtérítést is, miközben a település gépkocsit (is) biztosít számára. A Képviselők a polgármester fizetésnek 10 százalékát kérték tiszteletdíjnak, amit Orosz nem volt hajlandó még csak szavazásra sem feltenni, mivel, szerinte nulla forint jár nekik.
A polgármesternek sem lesz fizetés
A település zárszámadását, amit 2016. május 31-ig kellett volna elfogadni, a testület – élve ellenőrző jogkörével – nem fogadta el, mivel álláspontjuk szerint köszönőviszonyban nincs az általuk elfogadott költségvetéssel és több kifizetett tételre sem kaptak magyarázatot, illetve az önkormányzat működési bevételénél szereplő – önkormányzat ide könyveli az egyéb bevételeit, mint például a mezőgazdasági tevékenységből befolyó összegeket- 4 millió 500 ezer forint összetételét firtató kérdés is a levegőben maradt. De a képviselők arra is magyarázatot várnak, hogy mi van azzal a 15 millió forinttal, amit egy, ma már nem működő önkormányzati cégnek adott kölcsön az önkormányzat még 2013-ban.
A törvény szerint amennyiben a településnek nincs elfogadott zárszámadása és így költségvetése, az állam a normatívát zárolja, ezért a település bevétel nélkül marad és csak a 20 millió forint bankban elhelyezett tartalékból tud gazdálkodni.
Oroszt, írásban és telefonon is kerestük de nem reagál a megkeresésekre.
Vadász S. Tamás