Varázslatos környezet, egy csodás angolkert és a Czóbel-Kúria. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Anarcson jártunk a megyei közgyűlés Értéktár bizottságának sajtótájékoztatóján. Baracsi Endre a megyei közgyűlés alelnöke és egyben az Értéktár Bizottság alelnöke fiatalos lendülettel és nagy büszkeséggel tárta a sajtó elé a legújabb Értéktárba vett nevezetességeit a megyének. Előjáróban annyit: van mire büszkének lenni!
A Kölcsey Televízió felvétele
Kalina József János, Anarcs község polgármesterét rövid beszélgetésre invitáltuk aki elmondta, hogy először a park rekonstrukciója valósult meg 2014-ben, mintegy 120 millió forint értékben. Ezen az átadáson jelen volt dr. Seszták Miklós miniszter aki ekkor tett ígéretet a település lakóinak, hogy a romokban lévő és már-már a múlt feledésébe porladó Czóbel-kúria újjáépítésre minden követ megmozgat. Az ígéret hamar valósággá vált és megkezdődhetett az értékmentés. A felújítás jelentős anyagi vonzatát a Nemzeti Vagyon Kezelő Zrt. biztosította, így a 2016-ban átadott, csaknem teljesen újra épített épület az állam tulajdona, ugyanakkor a fenntartásról és a hasznosításról az Anarcsi önkormányzat gondoskodik.
Baracsi Endre, az Értéktár Bizottság alelnöke a sajtótájékoztatón összesen 21 új, zömében nevezetes épület ( épített környezet) került a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei értéktárba, így többek közt az anarcsi Czóbel-kúria.
1. Az anarcsi Czóbel-kúria épített környezet
2. A cégénydányádi Kölcsey-Kende-kúria és parkja épített környezet
3. A Dégenfeld Kastélymúzeum – Baktalórántháza épített környezet
4. A vásárosnaményi Tomcsányi-kastély épített környezet
5. A nagyari Luby kastély épített környezet
6. A volt járásbíróság épülete – Nagykálló épített környezet
7. A nagykállói református műemléktemplom és a Rákóczi-torony épített környezet
8. A nagykállói régi zsidó temető és Taub Eizik Izsák csodarabbi sírhelye épített környezet
9. Szabolcs megye egykori székháza Nagykállóban épített környezet
10. A tarpai szárazmalom épített környezet
11. Beregi Múzeum, mint térségi muzeális intézmény kulturális örökség
12. A Szatmár Táncegyüttes munkássága kulturális örökség
13. A tiszacsécsei Móricz Zsigmond emlékház kulturális örökség
14. Dr. Korányi Frigyes munkássága kulturális örökség
15. A Kállai kettős zenéje és koreográfiája kulturális örökség
16. Simonyi József, Nagykálló szülöttjének emlékezete kulturális örökség
17. Ratkó József irodalmi munkássága és közéleti tevékenysége kulturális örökség
18. Kéry Péter Szabolcs-Szatmár-Bereg megye történelméről,
természeti értékeiről, néprajzáról szóló filmalkotásai kulturális örökség
19. Dédai-erdő természeti környezet
20. Bockerek-erdő természeti környezet
21. Nagykálló-Hatrangod, mint jellegzetes nyírségi táj természeti környezet
1826-ban Czóbel László építtette. Klasszicista stílusú földszintes épület. Kétszer is átépítették, a 19. század végén eklektikus stílusban, a 20. század második felében újabb kori átalakítással, így eredeti stílusát elvesztette. Földszintes, tégla alakú, szabadon álló épület, főhomlokzata 2+3+2 nyílástengelyű, háromszög oromzatú. Hátsó, parkra néző 3+3+3 tengelyes homlokzatán terasz, széles, áttört kőkorlátos lépcsőfeljáró volt. Nyomott manzárd tetőszerkezetű. Lemezek határolta fél-és negyed hengerekből formázott széles főpárkánya a timpanonos lezárású oromfalat is keretezi. A timpanon hossztengelyének felső részén egy rozettával díszített kerek nyílás húzódik. A feltehetően kerámiából készült rozetta a teljes nyílást kitölti. A nyílást ún. „függöny” dísszel ékesített négyzetes, vakolatból kiképzett –fölül a timpanon profilos párkányához csatlakozó – keret veszi körbe. Az épület bejárata kőkeretes, liliomos zárókővel összefogott. Az egykori központi teremből jobbra és balra két-két helyiség nyílt.
A kúria körüli egykor 14 hektáros park volt, melyet Czóbel Albert telepíttetett, páratlan szépségű volt, hisz tulajdonosa pénzét nem kímélve gazdagította a parkot különleges fafajokkal. Így került a kertbe japánfenyő, tulipánfa, liliomfa, az összes hazai juhar-féle, vérbükk, kocsányos tölgy, éger, fűz stb. Az eredeti 2×2 ágú villás elágazású sétányrendszer mára teljesen megszűnt, amit a kert tervek szerint vissza kellene építeni.
Fotó: Móricz Csaba/ezahir.hu